TDK-Lambda PXF40-12S15
DC-DC Converters, Power module type, Output: 40W, 15V, Isolated type
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK-Lambda PXF40-12S15.
IHS
Datasheet6 pages4 years ago
Datasheet5 pages5 years ago
TDK-Lambda
Sager Power Systems
Master Electronics
X-ON
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusCURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
TDK-LambdaPXE30-12S15
Isolated Board Mount DC/DC Converter, DIP, Fixed, Through Hole, 30 W, 15 V, 2 A
Recom PowerRP30-1215SE
30W DC/DC-Converter 'POWERLINE' 2 x1.6 1.6kV reg ; V. In: 9-18; V. Out: 15; mA. Out: 2000
TDK-LambdaPXF40-12S3P3
DC-DC Converters, Power module type, Output: 40W, 3.3V, Isolated type
TDK-LambdaPXD20-12S15
DC-DC Converters, Power module type, Output: 20W, 15V, Isolated type
Recom PowerRP30-1205SF
Isolated Board Mount DC/DC Converter, DIP, Fixed, Through Hole, 30 W, 5 V, 6 A
Recom PowerRP20-1215SF
20W DC/DC-Converter 'POWERLINE' 2 x1 1.6kV reg 2; V. In: 9-18; V. Out: 15; mA. Out: 1330
Descriptions
Descriptions of TDK-Lambda PXF40-12S15 provided by its distributors.
Module DC-DC 1-OUT 15V 2.666A 40W 8-Pin
DC-DC Regulated Power Supply Module, 1 Output, 40W, Hybrid
300KHz DC,Fixed 1 15V 18V 9V 50.8mm*50.8mm*8.6mm
40W 9-18VDC 15V@2.666A 2.0 x 2.0 x 0.4
Dc-Dc Converter, 15V, 2.666A; Power Supply Applications:Ite; Dc/Dc Converter Type:Dip; Input Ratio:2:1; Output Power Max:40W; No. Of Outputs:1 Output; Output Voltage - Output 1:15V; Output Current - Output 1:2.666A; Width:50.8Mm Rohs Compliant: Yes |Tdk-Lambda PXF40-12S15