TDK-Lambda FQA020ADC-N07-S
Power Line Filter, General Purpose, 40 VDC, 20 A, 1 Stage, Through Hole
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK-Lambda FQA020ADC-N07-S.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Datasheet7 pages5 years ago
Master Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-20.32%
CAD Models
Download TDK-Lambda FQA020ADC-N07-S symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-06-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusCURRENT/AVAILABLE (Last Updated: 8 months ago)
Descriptions
Descriptions of TDK-Lambda FQA020ADC-N07-S provided by its distributors.
Power Line Filter EMC 50Hz 20A 40VDC PC Pins Thru-Hole
Data Line Filter, 1 Function(s), 40V, 20A, 9 Pin(s)
FILTER, EMC, PASSIVE, 40VDC, 20A, PCB MOUNT, NON-FLANGED
Power Line EMC Filters, DC(40V), Rated Current: 20A, Wide range high attenuation, Pin terminals, Non-Flanged Baseplate & Standard Screening type
Power Line Filter, Emc, 40V, 20A, Th; Filter Applications:General Purpose; Voltage Rating:40Vdc; Current Rating:20A; No. Of Phases:-; No. Of Stages:1 Stage; Filter Input Terminals:-; Filter Output Terminals:-; Filter Type:Emi, Rfi Rohs Compliant: Yes |Tdk-Lambda FQA020ADC-N07-S