STMicroelectronics STTH30R04D
Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 400V 30A 2-Pin (2+Tab) TO-220AC Tube
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STTH30R04D.
Official Datasheet10 years ago
Inventory History
3 month trend:
+44.54%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2007-03-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
onsemiRURP8100
Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 1KV 8A 2-Pin (2+Tab) TO-220AC Rail
onsemiRURP3060
Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 600V 30A 2-Pin (2+Tab) TO-220AC Rail
STMicroelectronicsSTTH5L06FP
Diode STTH5L06FP Ultra Fast Recovery Rectifier 600 Volt 5A TO-220FPAC
STMicroelectronicsSTTH8L06FP
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 8A, 600V V(RRM), Silicon, TO-220AC
onsemiRURP860
Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 600 Volt 8A 2-Pin (2+Tab) TO-220AC Rail
STMicroelectronicsSTTH15L06FP
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 15A, 600V V(RRM), Silicon, TO-220AC
Descriptions
Descriptions of STMicroelectronics STTH30R04D provided by its distributors.
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 30A, 400V V(RRM), Silicon, TO-220AC
Fast / Ultrafast Diode, 400 V, 30 A, Single, 1.45 V, 24 ns, 300 A, TO-220AC, 2 Pins
STTH30 Series 400 V 30 A Through Hole Ultrafast Recovery Diode - TO-220AC
RECTIFIER, SINGLE, 400V, 30A, TO-220AC; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max: 400V; Forward Current If(AV): 30A; Diode Configuration: Single; Forward Voltage VF Max: 1.45V; Reverse Recovery Time trr Max: 100ns; Forward Surge C