STMicroelectronics STM32L072CZT6
MCU 32-Bit Low Power STM32L 32MHz ARM Cortex M0+ RISC 192kB Flash 48-Pin LQFP Tray
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics STM32L072CZT6.
IHS
Datasheet160 pages6 years ago
SHENGYU ELECTRONICS
Inventory History
3 month trend:
-39.13%
Authorized Distributors
6
Max Frequency
32 MHz
32 MHz
32 MHz
Interface
I2S, IrDA, SMBus, UART, USB
I2S, IrDA, SMBus, UART, USB
Min Supply Voltage
1.8 V
1.8 V
1.8 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Introduction Date2016-03-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of STMicroelectronics STM32L072CZT6 provided by its distributors.
Ultra-low-power ARM Cortex-M0+ MCU with 192-Kbytes Flash, 32 MHz CPU, USB
RISC Microcontroller, 32-Bit, FLASH, CORTEX-M0 CPU, 32MHz, CMOS, PQFP48
Mcu, 32Bit, 32Mhz, Lqfp-48 Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics STM32L072CZT6
STM32L Series 192 kB Flash 20 kB RAM 32 MHz 32-Bit Microcontroller - LQFP-48
Microcontrollers (MCU); STM32L072CZT6; STMICROELECTRONICS; 32 MHz; 20 kB; 6