Sensata CL240A05
Solid State Relays - Industrial Mount PM IP00 SSR 280VAC/ 5A 90-250VAC ZC
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Sensata CL240A05.
IHS
Datasheet7 pages9 years ago
Sensata /Crydom
Sager Electronics
Electro Sonic
element14 APAC
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.95.00
Introduction Date2011-12-08
Related Parts
Sensata /CrydomCL240D05
Solid State Relays - Industrial Mount PM IP00 SSR 280VAC/ 5A 3-32VDC ZC
Sensata /CrydomCXE240D5
Relay SSR 15mA 32V DC-IN 5A 280V AC-OUT 4-Pin SIP
SensataCX240D5
Solid State Relay (SSR) SPST-NO (1 Form A) 5VDC 125 Ohm 2A 30VDC SIP-4
LittelfuseCPC40055ST
800V AC, Zero Cross, Solid State Switch utilizing dual power SCR outputs. RoHS Compliant: Yes
Descriptions
Descriptions of Sensata CL240A05 provided by its distributors.
Solid State Relay Screw Panel Mount, Zero Crossing, 5 A rms, 250 V rms
Relay SSR 10mA 250V AC-IN 5A 280V AC-OUT 4-Pin
TRIGGER OUTPUT SSR Solid State Relay
Solid State Relay, 1 Phase, Screw Clamp, Panel, Triac
SSR, IP00, 280VAC/5A, 90-250VAC, ZC; Control Voltage Range:90V AC to 250V AC; Operating Voltage Range:24V AC to 280V AC; Load Current:5A; Relay Terminals:Screw; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Control Voltage Type:AC; Isolation Voltage:4kV; Terminal Type:Screw