Samsung Electro-Mechanics CL05C8R2DB5NNNC
Cap Ceramic 8.2pF 50V C0G 0.5pF Pad SMD 0402 125C T/R
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Samsung Electro-Mechanics CL05C8R2DB5NNNC.
IHS
Datasheet36 pages11 years ago
Future Electronics
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Philippines, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2010-07-30
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-11-30
LTD Date2021-06-30
Related Parts
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 8.2pF 0.25pF C0G 50V 0402 Paper T/R
TAIYO YUDENUMK105CG8R2DV-F
0402 8.2 pF 50 V ±5pF Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
50V 8.2pF C0G 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
GRM 0402 (1005Metric) Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±0.5pF 8.2pF
50V 8.2pF NP0 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Surface Mount Ceramic Multilayer Capacitor 8.2pF 0.1pF C0G 50V 0402 Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Samsung Electro-Mechanics CL05C8R2DB5NNNC provided by its distributors.
CL05 Series 0402 8.2 pF 50 V ±0.5 pF Tolerance C0G Multilayer Ceramic Capacitor
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 6.1% +Tol, 6.1% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000082uF, Surface Mount, 0402
Chip Capacitor (MLCC) 0402 8.2pF ±0.5pF 50V C0G(NP0)
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0402