Panasonic ERJ-PA3F2153V
ERJ FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 215kOhm 0.25W 1/4W
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJ-PA3F2153V.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Panasonic
element14 APAC
Farnell
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-04-11
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0603 220K Ohm 1% 0.33W(1/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJPA3F1963V
Res Anti-Surge Thick Film 0603 196k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-PA3F2323V
Res Anti-Surge Thick Film 0603 232k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJP03F2153V
Res Thick Film 0603 215K Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJ-PA3F2153V provided by its distributors.
Anti-Surge High Power Thick Film Chip Resistor, 215000 ½, 1 %, 0.25 W
Panasonic SCT
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 215000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 New Anti-Surge Resistor Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJPA3F2153V
0603 NEW ANTI-SURGE RESISTOR / 0603 NEW ANTI-SURGE RESISTOR 1% 215KOHM
SMD Thick Film 0603 0,25W 1% 215K
Panasonic ERJPA3F2153V - Small & High Power Chip Resistors
RES, 215K, 1%, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 215kohm; Product Range: ERJPA3 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance Tolerance: ± 1%