Multicomp MCMR04X3650FTL
Surface Mount Chip Resistor, Ceramic, Mcmr Series, 365 Ohm, 62.5 Mw, 1%, 50 V, 0402 [1005 Metric] Rohs Compliant: Yes
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
FarnellMCMR04X3650FTL010Cut Tape
15h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCMR04X3650FTL.
IHS
Datasheet18 pages12 years ago
Introduction Date2013-06-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Res Thick Film 0402 365 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0402 365 Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Yageo GroupRC0402FR-07365RL
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 365Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402FR-07390RL
Yageo RC0402FR-07390RL 0603 SMD Resistor 390 Ohm size 0603 thick film
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 357ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 360Ω 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCMR04X3650FTL provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.0625W, 365ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0402
RES, 365R, 1%, 0.0625W, 0402, CERAMIC
RES, 365R, 1%, 0.0625W, 0402, CERAMIC; Resistor Case Style: 0402 [1005 Metric]; Resistance: 365ohm; Product Range: MCMR Series; Voltage Rating: 50V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 62.5mW; Resistance Toler