Mini-Circuits LFCN-9170+
LTCC LOW PASS FILTER, DC - 9170 / 9.8GHz Low Pass Ceramic Filter 50Ohm 4-SMD, No Lead
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Mini-Circuits LFCN-9170+.
IHS
Datasheet11 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
-33.41%
CAD Models
Download Mini-Circuits LFCN-9170+ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2018-03-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Mini-Circuits LFCN-9170+ provided by its distributors.
3dB 50¦¸ 7 9.17GHz 1206 3.2mm*1.6mm*1.04mm