Microchip MD0101K6-G
High Voltage Protection T/R Switch 18-Pin VDFN EP Tray / IC HI VOLT TR SWITCH 18-DFN
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Microchip MD0101K6-G.
Microchip
Datasheet16 pages5 years ago
Electro Sonic
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-23.60%
CAD Models
Download Microchip MD0101K6-G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Projected EOL Date2039-06-13
Country of AssemblyChina, Thailand
Country of FabricationUnited States of America
Country of OriginChina, Thailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.0060
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 22 hours ago)
Manufacturer Lifecycle StatusREL (Last Updated: 22 hours ago)
Related Parts
MicrochipMD0105K6-G
Four-Channel High Voltage Protection T/R Switch | IC PWM MGMT SUPERVISOR 18VDFN
Transmit/Receive (T/R) Switch ICs, 4 Channels, ±130V, 100MHz, VDFN-18, RoHS
Descriptions
Descriptions of Microchip MD0101K6-G provided by its distributors.
HIGH VOLTAGE PROTECTION T/R SWITCH w/CLAMP DIODES
Transmit/Receive (T/R) Switch ICs, 4 Channels, ±100V, 100MHz, VDFN-18, RoHS
Microchip SCT
HIGH VOLTAGE PROTECTION T/R SWITCH W/CLAMP DIODES18 VDFN 5X5X1.0MM TRAY
IC INTERFACE SPECIALIZED 18DFN
Telecom Circuit, 1-Func, PDSO18
T/R SWITCH, -40 TO 125DEG C; IC Function: High Voltage Protection T/R Switch; Supply Voltage Min: -; Supply Voltage Max: -; IC Package Type: DFN; No. of Pins: 16Pins; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max