Yageo Group C0603C102K4GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 1000pF C0G 0603 10%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0603C102K4GACTU.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Upverter
Electro Sonic
Farnell
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.27%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
45,759
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 nF
1 nF
Dielectric
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
10 %
Height
800 µm
800 µm
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2008-06-06
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Related Parts
250V 1nF C0G 卤10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS