Littelfuse VBO40-12NO6
VBO40 Series 1200 Vrrm 40 A 1.15 Vf Single Phase Rectifier Bridge - SOT-227B
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse VBO40-12NO6.
IHS
Datasheet5 pages6 years ago
Newark
Future Electronics
element14 APAC
TME
Inventory History
3 month trend:
-10.14%
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
MicrochipAPT40DR160HJ
Pm-Diode-Rectifier-Sot227 Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology APT40DR160HJ
MicrochipAPT2X30D30J
Rectifier Diode Switching 300V 30A 25ns 4-Pin SOT-227 Tube
MicrochipAPT2X31D40J
APT2X31D40J Series 400 V 30 A Ultrafast Soft Recovery Rectifier Diode - ISOTOP®
Descriptions
Descriptions of Littelfuse VBO40-12NO6 provided by its distributors.
Pwrdiodedisc-Rectifier Sot-227B(Miniblc)/ Tube |Littelfuse VBO40-12NO6
Bridge Rectifier Diode, 1 Phase, 40A, 1200V V(RRM), Silicon
IXYS SEMICONDUCTOR VBO40-12NO6 Bridge Rectifier Diode, Single, 1.2 kV, 40 A, SOT-227B, 1.15 V, 4 Pins
Diode Rectifier Bridge Single 1.2KV 40A 4-Pin SOT-227B
Bridge rectifier 1300V 40A SOT-227B
BRIDGE RECT 1P 1.2KV 40A SOT227B
BRIDGE RECTIFIER, 40A, 1200V; No. of Phases:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:1.2kV; Forward Current If(AV):20A; Forward Voltage VF Max:1.15V; Bridge Rectifier Case Style:SOT-227B; No. of Pins:4; Diode Mounting Type:Panel; Operating Temperature Min:-40°C; Operating Temperature Max:150°C; Alternate Case Style:ISOBLOC; Body Height Max:11.68mm; External Depth:25.15mm; External Length / Height:37.8mm; External Width:25.15mm; Forward Surge Current Ifsm Max:300A; Operating Temperature Range:-40°C to +150°C; Output Current Max:20A; Package / Case:SOT-223B; RMS Input Voltage:400V; Termination Type:Screw