Eaton SD12-4R7-R
Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 1.46A 2020 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton SD12-4R7-R.
Newark
Datasheet9 pages9 years ago
Datasheet7 pages19 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
IHS
element14 APAC
DigiKey
Component Distributors Inc.
Inventory History
3 month trend:
+26.44%
CAD Models
Download Eaton SD12-4R7-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 6Q-Factor Ferrite 1.5A 0.095Ohm DCR 1515 T/R