Eaton HC2LP-R47-R
Inductor Power Wirewound 0.52uH/0.47uH 20% 300KHz Ferrite 52.9A 0.0006Ohm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton HC2LP-R47-R.
IHS
Datasheet4 pages10 years ago
Datasheet2 pages19 years ago
Datasheet2 pages18 years ago
Newark
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Eaton HC2LP-R47-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz Iron 38A 0.0013Ohm DCR T/R
TAIYO YUDENCK2125R47M-T
Inductor RF Shielded Multi-Layer 0.47uH 20% 25MHz 15Q-Factor Ferrite 0.4A 0.32Ohm DCR 0805 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 38A 0.0011Ohm DCR Automotive T/R
Ind General Purpose Chip Wirewound 470nH 20% 25.2MHz 40Q-Factor Ferrite 545mA 1812 T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 0.47uH 20% 1MHz Ferrite 1.1A 0.0546Ohm DCR 1210 T/R
Inductor Power Chip Unshielded Wirewound 0.47uH 20% 1MHz Ferrite 0.7A 0.21Ohm DCR 1206 T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton HC2LP-R47-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 0.47uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
HC2 Series 0.47 uH ±20 % Tolerance 52.9 A Unshielded High Current Power Inductor
FIXED IND 470NH 52.9A 0.6MOHM SM
300KHz 63.75A 52.9A 470nH 600¦Ì¦¸ ¡À20% , 19.2mm*19.2mm*11.18mm
Fixed Inductors 0.47uH 63.75A 0.0006 ohms
HC2LP Nonstandard 0.756Lx0.756W 19.20mmx19.20mm 470nH
IND, HGH CURR,0.47UH,63.75A 2 PAD SMT
INDUCTOR PWR HI CURR 0.47UH SMD