Eaton DR1030-470-R
Inductor Power Shielded Drum Core 47.9uH 30% 100KHz Ferrite 1.3A 200mOhm DCR T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton DR1030-470-R.
Master Electronics
Datasheet5 pages10 years ago
Datasheet3 pages19 years ago
IHS
element14 APAC
Farnell
3 month trend:
-9.91%
CAD Models
Download Eaton DR1030-470-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 30% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.65A 0.16Ohm DCR Automotive T/R
General Purpose Inductor, 47uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 3939
Inductor Power Shielded Wirewound 47uH 30% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.65A 0.121Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton DR1030-470-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 47uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
DR1030 Series Wire-wound SMD Inductor w/ Ferrite Core,47 uH +/-30% 1.52A Idc | Bussmann by Eaton DR1030-470-R
DR1030 Series 47 uH ±30 % Tolerance 1.3 A Shielded SMT Power Inductor
IND PWR SHLD 47UH 30% 100KHZ FERRITE
FIXED IND 47UH 1.3A 200 MOHM SMD
DR1030 Nonstandard 0.413Lx0.406W 10.50mmx10.30mm 47muH
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1.3A
DR1030-470-R, Eaton Electronics / Bussmann
INDUCTOR, SHIELDED, 47UH, 1.52A, SMD; Inductance:47µH; RMS Current (Irms):1.3A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.52A; Product Range:DR1030 Series; Inductor Case / Package:-; DC Resistance Max:200mohm RoHS Compliant: Yes