Eaton DR1030-101-R
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz Ferrite 860mA 450mOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton DR1030-101-R.
Electro Sonic
Datasheet5 pages10 years ago
IHS
Master Electronics
Newark
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
-43.38%
CAD Models
Download Eaton DR1030-101-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-03-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 100uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 3939
Wurth Elektronik744071101
FIXED IND 100UH 1A 320 MOHM SMD / 100 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1 A 320mOhm Max Nonstandard
Wurth Elektronik744065101
WE-TPC SMT Shielded Tiny Power Inductor
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 50Q-Factor Ferrite 1A 0.287Ohm DCR 3131 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 6.7Q-Factor Ferrite 0.65A 0.358Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton DR1030-101-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 100uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
DR1030 Series 100 uH ±30 % Tolerance 0.86 A Shielded SMT Power Inductor
IND PWR SHLD 100UH 30% 100KHZ FERRITE
FIXED IND 100UH 860MA 450MOHM SM
100KHz 1.05A 860mA 100¦ÌH 450m¦¸ ¡À30% , 10.5mm*10.3mm*3mm
DR1030 Nonstandard 0.413Lx0.406W 10.50mmx10.30mm 100muH
Inductor shielded 100uH 7.17A SMD
DR1030-101-R, EATON ELECTRONICS
INDUCTOR, SHIELDED, 100UH, 1.05A, SMD; Inductance:100µH; RMS Current (Irms):860mA; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):1.05A; Product Range:DR1030 Series; Inductor Case / Package:-; DC Resistance Max:450mohm RoHS Compliant: Yes