Coilcraft 0805CS-111XGEC
General Purpose Inductor, 0.11uH, 2%, 1 Element, Ceramic-Core, SMD, 0805
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
Coilcraft Direct0805CS-111XGEC1,5011Tape & Reel (7 in.)
2h
Chip 1 Exchange0805CS-111XGECContact
6h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft 0805CS-111XGEC.
IHS
Datasheet3 pages3 years ago
Newark
Coilcraft Direct
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,501
Authorized Distributors
1
Inductance
110 nH
110 nH
Tolerance
2 %
2 %
Current Rating
Shielding
Unshielded
Unshielded
DC Resistance (DCR)
480 mΩ
480 mΩ
Q Factor
50
Test Frequency
150 MHz
150 MHz
Supply Chain
Country of OriginIndonesia, Mainland China, Singapore, Vietnam
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2012-03-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Coilcraft 0805CS-111XGEC provided by its distributors.
RF inductor, ceramic core, 2% tol, SMT, RoHS, halogen-free
INDUCTOR, 110NH, 2%, 1.1GHZ, RF, SMD; Inductance:110nH; Product Range:0805CS Series; DC Current Rating:400mA; High Frequency Inductor Case:0805 [2012 Metric]; Inductor Construction:Wirewound; DC Resistance Max:0.48ohm; Inductance Tolerance:± 2%; Self Resonant Frequency Min:1.1GHz; SVHC:No SVHC (15-Jan-2019); Automotive Qualification Standard:AEC-Q200; Inductor Case Style:0805 [2012 Metric]