Caddock MP915-0.10-1%
Power metal film resistor, 100 mΩ, 15 W, ±1 %, MP915-0.10-1%
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Caddock MP915-0.10-1%.
Newark
Datasheet2 pages8 years ago
ODG (Origin Data Global)
3 month trend:
-9.14%
CAD Models
Download Caddock MP915-0.10-1% symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginUSA
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2005-05-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Caddock MP915-0.10-1% provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 15W, 0.1ohm, 200V, 1% +/-Tol, 0,200ppm/Cel, Through Hole Mount
CURRENT SENSE RESISTOR, 0.1 OHM, 15W, 1%; Resistance:100mohm; Product Range:Kool-Pak MP900 Series; Power Rating:15W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case / Package:TO-126; Voltage Rating:200V; Resistor Technology:Thick Film RoHS Compliant: Yes
Resistor Type = Thick Film / Resistance mOhm = 100 / Tolerance (±) % = 1 / Power Rating W = 15 / Voltage Rating V = 200 / Body Length mm = 11.2 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 150 / Temperature Coefficient = 0 ... 200 ppm/°C / Termination Type = Soldering / Body Height mm = 2.8 / Body Width mm = 8.1 / Mounting Type = Through Hole