Caddock MP9100-0.10-1%
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 100W, 0.1ohm, 1% +/-Tol, 0, 150ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Caddock MP9100-0.10-1%.
Newark
Datasheet2 pages8 years ago
Burklin Elektronik
RS (Formerly Allied Electronics)
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-5.00%
CAD Models
Download Caddock MP9100-0.10-1% symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Strip, 1W, 0.1ohm, 0.3162V, 1% +/-Tol, 150ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 3W, 0.1ohm, 500V, 1% +/-Tol, 200ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 100W, 0.1ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount, 6219
Ohmite13FR100E
10 Series 0.1 Ohm ±1% 3 W Axial Wire Element Current Sense 2 Terminal Resistor
Ohmite43FR10E
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 0.1ohm, 200V, 1% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Caddock MP9100-0.10-1% provided by its distributors.
Res Power Film 0.1 Ohm 1% 3.5/100W 0ppm/C to 150ppm/C Molded TO-247 RDL Tube
CURRENT SENSE RESISTOR, 0.1 OHM, 100W, 1%; Resistance:100mohm; Product Range:Kool-Pak MP9000 Series; Power Rating:100W; Resistance Tolerance:± 1%; Resistor Case / Package:TO-247; Voltage Rating:-; Resistor Technology:Thick Film RoHS Compliant: Yes
Resistor Type = Thick Film / Resistance mOhm = 100 / Tolerance (±) % = 1 / Power Rating W = 100 / Body Length mm = 20.7 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 175 / Temperature Coefficient = 0 ... 150 ppm/°C / Termination Type = Soldering / Body Height mm = 5 / Body Width mm = 15.8 / Mounting Type = Through Hole
Manufacturer Aliases
  • Caddock Electronics Inc
  • CADDOCK ELECTRONICS
  • CAD
  • CADDOCK ELEC
  • CADDOCK ELECT
  • CADDOCK ELECTR
  • CADDOCK ELECTRO
  • CADDOCK ELECTRONICS INC (VA)
  • BREL International
  • CADDOCK ELECTRONICSINCSHENZHEN EBG LTD
  • CADDOCKELECTRONICSINCORPORATED
  • CADDOK
  • CADDOCK ELCTRON
  • C&D Technologies Inc
  • CADDOCK ELECTRONIC
  • CADDOCKE
Part Number Aliases
This part may be known by these alternate part numbers:
  • MP9100-0.10-1%.