Broadcom HCPL-817-500E
Optocoupler Dc-in 1-CH Transistor Dc-out 4-PIN PDIP SMD T/r
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HCPL-817-500E.
Official Datasheet17 years ago
Inventory History
3 month trend:
-16.75%
CAD Models
Download Broadcom HCPL-817-500E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 9 months ago)
Related Parts
Diodes Inc.LTV-356T
LTV Series Single Channel 80 V 3750 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT DIP-4
Diodes Inc.LTV-817S
LTV Series Single Channel 35 V 5000 Vrms Transistor Output Optocoupler SMT-DIP-4
Diodes Inc.LTV-817S-TA1
California Eastern LaboratoriesPS2501L-1-F3-A
California Eastern LaboratoriesPS2501L-1-A
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Magazine
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD
Descriptions
Descriptions of Broadcom HCPL-817-500E provided by its distributors.
Optocoupler High Density 1-CH Open Collector-OUT 5000Vrms 7-Pin SMD DIP T/R
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 5000V Isolation
BROADCOM LIMITED HCPL-817-500E Transistor Output Optocoupler, 1 Channel, Surface Mount DIP, 4 Pins, 50 mA, 5 kV, 50 %
OPTOCOUPLER, TRANSISTOR, 5KV, SM DIP-4; No. of Channels: 1 Channel; Optocoupler Case Style: Surface Mount DIP; No. of Pins: 4Pins; Forward Current If Max: 50mA; Isolation Voltage: 5kV; CTR Min: 50%; Collector Emitter Voltage V
Optocoupler; No. of Channels:1; Isolation Voltage:5000Vrms; Optocoupler Output Type:Transistor; Input Current Max:20mA; Output Voltage Max:70V; Package/Case:4-SOIC; CTR Max:600%; CTR Min:50%; Collector Emitter Voltage, V(br)ceo:70V ;RoHS Compliant: Yes