Broadcom HCPL-060L-500E
Optocoupler, Digital Output, 1 Channel, 3.75 kV, 15 Mbaud, SOIC, 8 Pins
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom HCPL-060L-500E.
IHS
Datasheet23 pages9 years ago
Newark
Future Electronics
iiiC
Jameco
Inventory History
3 month trend:
+25.64%
CAD Models
Download Broadcom HCPL-060L-500E symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
Number of Channels
1
Rise Time
45 ns
45 ns
Fall Time
20 ns
20 ns
Output Voltage
7 V
7 V
7 V
Output Current
50 mA
50 mA
50 mA
Forward Voltage
1.5 V
1.5 V
1.5 V
Forward Current
20 mA
20 mA
20 mA