Bourns SRP6060FA-150M
Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100kHz Metal Alloy Powder 6A (6.6 X 6.4 X 5.8mm) T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns SRP6060FA-150M.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Master Electronics
Electro Sonic
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download Bourns SRP6060FA-150M symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
3DDownload
EE Concierge
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2018-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Bourns SRP6060FA-150M provided by its distributors.
Avnet Japan
General Purpose Inductor, 15uH, 20%, 1 Element, Powdered Metal Alloy-Core, SMD, 2625
AEC-Q200 Shielded SMD Power Inductor, 15uH, 6A, 11MHz, 43mOhm
100KHz 11MHz 5.8A 6A 15¦ÌH 43m¦¸ ¡À20% , 6.6mm*6.4mm*6mm
SRP6060FA Nonstandard 0.260Lx0.252W 6.60mmx6.40mm 15muH
4.5A 15uH ±20% 5.8A SMD,6.4x6.6mm Power Inductors ROHS
IND,6.6X6.4X5.8MM,15UH,20%,6A, SHD, SMD
Power choke, SMD 6060, 15 µH, SRP6060FA-150M
Inductor, Shld, 15Uh, 6A, Aec-Q200; Inductance:15Μh; Rms Current (Irms):6A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):5.8A; Product Range:Srp6060Fa Series; Power Inductor Case:6.6Mm X 6.4Mm X 5.8Mm; Dc Resistance Rohs Compliant: Yes |Bourns, Inc. SRP6060FA-150M