Vishay SL1215004
NTC Thermistor, 40J, 15ohm, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay SL1215004.
Vishay
Datasheet4 pages7 years ago
Newark
Introduction Date2025-06-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NTC Thermistor, 15ohm, Through Hole Mount
Thermistor NTC 15Ohm 10% 2-Pin Radial Bulk
Epcos 15Ohms 3100mW NTC Thermistor; 90s; 15 (Dia.) x 7mm
Descriptions
Descriptions of Vishay SL1215004 provided by its distributors.
Vishay ICL 15R 15% 4A 13MM
NTC THERMISTOR
Ntc Thermistor; Rango De Producto:Serie Sl12; Disc Size:12Mm; Zero Power Resistance At 25°C:15Ohm; Approvals:Ul; Maximum Energy Rating At 25°C:40J; Maximum Steady State Current At 25°C:4A; Constante De Disipación:13.9Mw/°C |Ametherm SL12 15004
NTC Thermistor; Thermistor Type:NTC; Res; NTC Thermistor; Thermistor Type:NTC; Resistance:15ohm; Thermistor Tolerance:-15% to +15%; Thermistor Case Style:Radial Leaded; No. of Pins:2; Dissipation Constant:13.9mW/°C; Leaded Process Compatible:Yes; Mounting Type:Through Hole