Infineon IPP80N06S2LH5AKSA2
55V, N-Ch, 5 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
Production
데이터시트 및 문서
IHS
Datasheet8 페이지20년 전
3개월간의 트렌드:
+0.00%
Introduction Date2006-03-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-03-15
LTD Date2020-09-15
관련 부품
55V, N-Ch, 4.7 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
Trans MOSFET N-CH 55V 100A Automotive AEC-Q101 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Trans MOSFET N-CH 55V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STMicroelectronicsSTP80NF55-06FP
STP80NF55-06FP N-channel MOSFET Transistor, 60 A, 55 V, 3-Pin TO-220FP
MOSFET N-CH 60V 77A TO-220F / Trans MOSFET N-CH Si 60V 77A 3-Pin(3+Tab) TO-220F Tube
onsemiFDP3205
Trans MOSFET N-CH 55V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Rail
설명
Infineon SCT
Trans MOSFET N-CH 55V 80A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
OPTLMOS N-CHANNEL POWER MOSFET
IPP80N06 55V-60V N-CHANNEL AUTOMOTIVE M;
Summary of Features: N-channel - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (lead free); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 55V (on) in planar technology; highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors