Infineon IKP20N60TXKSA1
600 V IGBT with anti-parallel diode in TO220 package, PG-TO220-3, RoHS
Obsolete
가격 및 재고
데이터시트 및 문서
Infineon
Datasheet13 페이지10년 전
IHS
Upverter
Newark
element14 APAC
재고 내역
3개월간의 트렌드:
-95.27%
CAD 모델
소스이캐드엠캐드파일
Component Search Engine
심벌풋프린트
3D다운로드
EE Concierge
심벌풋프린트
캐드 모델 다운로드 시 새 탭으로 파트너 사이트가 열립니다.
대체 부품
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Mount
Through Hole
Case/Package
TO-220-3
TO-220AB
Collector Emitter Breakdown Voltage
600 V
600 V
Max Collector Current
40 A
36 A
Power Dissipation
166 W
206 W
Collector Emitter Saturation Voltage
2.05 V
1.65 V
Reverse Recovery Time
41 ns
100 ns
공급망
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2004-12-20
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-03-15
LTD Date2026-09-15
관련 부품
Trans IGBT Chip N-CH 600V 26A 130mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 170000mW 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STMicroelectronicsSTGP20V60F
V Series 600 V 20 A Flange Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - TO-220
STMicroelectronicsSTGF20H60DF
H Series 600 V 40 A Flange Mount Trench Gate Field-Stop IGBT - TO-220FP
FGP20N60UFD Series 600 V 40 A Flange Mount Field Stop IGBT - TO-220-3
onsemiFGP20N6S2
Insulated Gate Bipolar Transistor, 28A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
설명
Infineon SCT
Infineon IKP20N60TXKSA1 IGBT, 41 A 600 V, 3-Pin TO-220, Through Hole
Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB
IGBT, General Purpose, 40 A, 2.05 V, 166 W, 600 V, TO-220, 3 Pins
Insulated Gate Bipolar Transistor, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N-Channel, TO-220AB
IGBT, N, 600V, 20A, TO-220; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:40A; Collector Emitter Voltage Vces:2.05V; Power Dissipation Pd:166W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:600V; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-220; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Current Ic Continuous a Max:20A; Current Ic Continuous b Max:20A; Fall Time tf:42ns; No. of Transistors:1; Package / Case:TO-220; Power Dissipation Max:166W; Power Dissipation Pd:166W; Power Dissipation Pd:166W; Pulsed Current Icm:60A; Rise Time:14ns; Short Circuit Withstand Time Min:5µs; Termination Type:Through Hole; Transistor Polarity:N Channel; Voltage Vces:600V
Hard-switching 600 V, 20 A TRENCHSTOP™ IGBT3 copacked with full-rated free-wheeling diode in a TO220 package, leads to significant improvement of static as well as dynamic performance of the device, due to combination of trench-cell and fieldstop concept. The combination of IGBT with soft recovery emitter controlled diode further minimizes the turn-on losses. The highest efficiency is reached due to the best compromise between switching and conduction losses.