Vishay VS-40HFL40S05
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB
データシート & ドキュメント
Newark
Datasheet14ページ8年前
Datasheet13ページ11年前
TME
代替部品
Price @ 1000
Stock
1,202
Authorized Distributors
4
Mount
Chassis Mount, Stud
Chassis Mount, Stud
Case/Package
Forward Voltage
1.95 V
1.95 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
40 A
40 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
180 ns
70 ns
サプライチェーン
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2014-02-26
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
関連部品
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-203AB
VishayVS-50PF40
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 50A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB
説明
Rectifier Diode Switching 400V 40A 500ns 2-Pin DO-5
DIODE STANDARD 400V 40A DO203AB
DIODE GEN PURP 400V 40A DO203AB
FAST DIODE, 40A, 400V, DO-203AB; Diode Type:Fast Recovery; Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:400V; Forward Current If(AV):40A; Forward Voltage VF Max:1.95V; Reverse Recovery Time trr Max:500ns; MSL:- ;RoHS Compliant: Yes