onsemi FGH40N60SFDTU-F085
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 290000mW Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Obsolete
価格と在庫
データシート & ドキュメント
Upverter
Datasheet9ページ6年前
Technical Drawing1ページ7年前
Fairchild Semiconductor
CADモデル
ソースeCADmCADファイル
EE Concierge
シンボルフットプリント
SnapEDA
フットプリント
ダウンロード
Ultra Librarian
ダウンロード
代替部品
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
1
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-247-3
TO-247-3
Collector Emitter Breakdown Voltage
600 V
600 V
Max Collector Current
80 A
80 A
Power Dissipation
290 W
290 W
Collector Emitter Saturation Voltage
2.9 V
2.3 V
Reverse Recovery Time
68 ns
45 ns
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2015-05-06
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2021-07-29
LTD Date2022-01-29
関連部品
IGBT 600V 80A 306W TO247AC
STMicroelectronicsSTGW30H60DFB
Trench gate field-stop IGBT, HB series 600 V, 30 A high speed
IGBT 600V 32A 140W TO247AD / IGBT 600 V 32 A 140 W Through Hole TO-247AD
InfineonIRGP4620DPBF
Trans IGBT Chip N-CH 600V 32A 140W 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Tube
IGBT, N-Channel with Low VF Switching Diode, 600V, 30A, VCE(sat)=1.4V
STMicroelectronicsSTGW40H65DFB
Trench gate field-stop IGBT, HB series 650 V, 40 A high speed
説明
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247-3