Texas Instruments SN74LV240ADWR
20¦ÌA 8 8 2 4 2V 5.5V 16mA Buffer, Inverting 16mA SOIC-20 , 12.8mm*7.52mm*2.35mm
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Texas Instruments SN74LV240ADWR.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pagine9 anni fa
Official datasheet0 pagine0 anni fa
Technical Drawing4 pagine10 anni fa
Datasheet27 pagine11 anni fa
Datasheet27 pagine11 anni fa
Datasheet18 pagine14 anni fa
Technical Drawing2 pagine15 anni fa
Datasheet17 pagine18 anni fa
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Authorized Distributors
4
Case/Package
SOIC
SOIC
Number of Pins
20
Logic Function
Buffer, Inverter, Inverting
Buffer, Inverter
Buffer, Inverter
Number of Elements
2
Number of Bits per Element
4
Low Level Output Current
16 mA
16 mA
16 mA
High Level Output Current
Propagation Delay
7.5 ns
7.5 ns
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Risorse di progettazione
Visualizza i kit di valutazione e i progetti di riferimento per Texas Instruments SN74LV240ADWR.
Parti correlate
Texas InstrumentsSN74AHC240DWR
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T/R
Texas InstrumentsCD74AC240M96
8¦ÌA 8 8 2 4 1.5V 5.5V 24mA Buffer,Inverting 24mA SOIC-20 , 12.8mm*7.52mm*2.35mm
Texas InstrumentsCD74AC240M
Buffer/Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC Tube
Descrizioni
Descrizioni di Texas Instruments SN74LV240ADWR fornite dai suoi distributori.
8-ch, 2V to 5.5V inverters with 3-state outputs 20-SOIC -40 to 125
Buffer Logic IC; Logic Family:LV; Supply Voltage Min:5.5V; Supply Voltage Max:2V; Package/Case:20-SOIC; No. of Pins:20; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Input Type:LVTTL; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes