STMicroelectronics STP10NM60N
N-channel 600 V, 0.53 Ohm typ., 10 A, MDmesh II Power MOSFET in TO-220 package
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per STMicroelectronics STP10NM60N.
STMicroelectronics
Datasheet28 pagine13 anni fa
element14 APAC
Newark
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-11.06%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
SnapEDA
Impronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-220
TO-220
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
600 V
Continuous Drain Current (ID)
8 A
8 A
Threshold Voltage
3 V
4 V
Rds On Max
550 mΩ
600 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)
25 V
25 V
Power Dissipation
70 W
70 W
Input Capacitance
540 pF
577 pF
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-06-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
STMicroelectronicsSTP11NM50N
N-channel 500 V, 0.4 Ohm, 8.5 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-220
STMicroelectronicsSTP10NM50N
STP10NM50N N-channel MOSFET Transistor, 7 A, 500 V, 4-Pin TO-220
STMicroelectronicsSTP13NM60N
N-channel 600 V, 0.28 Ohm typ., 11 A MDmesh(TM) II Power MOSFET in TO-220 package
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM II, 600 V, 12 A, 650 mΩ, TO-220
N-Channel Power MOSFET, UniFETTM II, 600V, 10A, 750mΩ, TO-220
onsemiFCP380N60
N-Channel Power MOSFET, SUPERFET® II, FAST, 600V, 10.2A, 380mΩ, TO-220
Descrizioni
Descrizioni di STMicroelectronics STP10NM60N fornite dai suoi distributori.
MOSFET N-CH 600V 8A TO-220 / Trans MOSFET N-CH 600V 10A 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
STP10NM60N N-CHANNEL MOSFET TRANSISTOR, 10 A, 600 V, 3-PIN TO-220
N-Channel 650 V 0.55 Ohm Flange Mount MDmesh II Power MosFet - TO-220
Power Field-Effect Transistor, 8A I(D), 600V, 0.55ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Channel Type:N Channel; Drain Source Voltage Vds:600V; Continuous Drain Current Id:10A; Transistor Mounting:Through Hole; Rds(On) Test Voltage:10V; Gate Source Threshold Voltage Max:3V; Power Dissipation:70W; No. Of Pins:3Pins; Msl:-Rohs Compliant: Yes |Stmicroelectronics STP10NM60N.