Nexperia BZX84-C2V4,235
Zener Diode Single 2.4V 5% 100Ohm 250mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Nexperia BZX84-C2V4,235.
IHS
Datasheet14 pagine3 anni fa
Datasheet16 pagine13 anni fa
Future Electronics
NXP Semiconductors
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-0.04%
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Mount
Surface Mount
Case/Package
TO-236-3
SOT-23-3
SOT-23-3
Zener Voltage
2.4 V
2.4 V
2.4 V
Tolerance
5 %
8 %
8 %
Power Dissipation
250 mW
300 mW
300 mW
Impedance
100 Ω
100 Ω
100 Ω
Max Reverse Leakage Current
50 µA
50 µA
Forward Voltage
900 mV
900 mV
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date1991-04-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
Parti correlate
Zener Diode Single 7.5V 5% 15Ohm 300mW Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 3muA @ 7V 225mW 9.1V
Tape & Reel (TR) ±5% Surface Mount ZENER DIODE Zener Diode 900mV @ 10mA 5muA @ 3V 225mW 5.6V
Descrizioni
Descrizioni di Nexperia BZX84-C2V4,235 fornite dai suoi distributori.
Zener Diode, 2.4V V(Z), 5%, 0.25W, Silicon, Unidirectional, TO-236AB
50Ã×A@1V ©I5% 70´Î Single 250mW 2.2V~2.6V SOT-23 Zener Diodes ROHS
BZX84 Series 2.4 V ±5% 250 mW Surface Mount Voltage Regulator Diode - TO-236AB
DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB