Nexperia 74AHC14PW-Q100,118
Inverter Schmitt Trigger, Hex, 1 Input, 14 Pins, TSSOP, 74AHC14
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Nexperia 74AHC14PW-Q100,118.
Future Electronics
Datasheet17 pagine15 anni fa
IHS
SHENGYU ELECTRONICS
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
-22.89%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Case/Package
TSSOP
TSSOP
Number of Pins
14
Logic Function
Buffer, Inverter, Schmitt Trigger
Number of Circuits
6
Number of Inputs
1
Propagation Delay
13.5 ns
12 ns
12 ns
Low Level Output Current
8 mA
8 mA
8 mA
High Level Output Current
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Quiescent Current
2 µA
2 µA
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Thailand
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2012-07-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusRELEASED FOR SUPPLY (Last Updated: 2 years ago)
Parti correlate
Texas InstrumentsSN74AHC14PWE4
IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP / Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-TSSOP
MC74VHC14DTG, HEX SCHMITT TRIGGER INVERTER, 2 - 5.5 V, 14-PIN TSSOP
74VHC Series 2 to 5.5 V CMOS Hex Schmitt Inverter - TSSOP-14
Texas InstrumentsSN74AHC14PW
6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125
Texas InstrumentsSN74AHC14QPWRQ1
Automotive 6-ch, 2-V to 5.5-V inverters with Schmitt-Trigger inputs 14-TSSOP -40 to 125
onsemi74AC14MTC
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP W Tube / IC INVERTER HEX SCHMITT 14TSSOP
Descrizioni
Descrizioni di Nexperia 74AHC14PW-Q100,118 fornite dai suoi distributori.
Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T/R Automotive AEC-Q100
NEXPERIA - 74AHC14PW-Q100,118 - LOGIQUE INVERSEUR HEX 6 I/P TSSOP-14
Buffer Inverter Schmitt Trigger 74AHC14 8542.39.00.01 Automotive AEC-Q100 74AHC logic gate circuit 10.6ns @ 5V 50pF 1.1mm 8mA 8mA 2.2V-3.85V
LOGIC, HEX INVERTER, 6 I/P, TSSOP-14; Logic Family / Base Number: 74AHC14; Logic Type: Inverter Schmitt Trigger; Output Current: 25mA; No. of Inputs: 6; Supply Voltage Min: 2V; Supply Voltage Max: 5.5V; Logic Case Style: TSSOP; No. of Pins: 14Pins; Logic IC Family: 74AHC; Logic IC Base Number: 7414; Operating Temperature Min: -40°C; Operating Temperature Max: 125°C; Product Range: 74AHC Series; Automotive Qualification Standard: AEC-Q100; RoHS Phthalates Compliant: Yes; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)