Littelfuse 72R030XU
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 72VDC 40A 0.49W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Bulk
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Littelfuse 72R030XU.
IHS
Datasheet7 pagine11 anni fa
Fuses Unlimited
Newark
Littelfuse SCT
Parti alternative
Questo componente
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
39,437
Authorized Distributors
0
Resistance
2.1 Ω
880 mΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Tolerance
Power Rating
Composition
Temperature Coefficient
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date2008-10-24
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2020-12-31
LTD Date2021-01-31
Parti correlate
TE ConnectivityRXEF030-2
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 72V 40A 0.49(Nom)W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3mm T/R
Littelfuse60R030XPR
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 60VDC 40A 0.49W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Ammo Automotive
TE ConnectivityRXEF030S
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 72VDC 40A 0.49W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3mm Bag
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 60VDC 40A 0.49W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3mm Bag Automotive
Bel Fuse0ZRC0030FF1E
PTC Resettable Fuse 0.3A(hold) 0.6A(trip) 90VDC 40A 0.49W 3s 0.88Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Bulk Automotive
BournsMF-R030
PTC Resettable Fuse 0.3A (hold) 0.6A (trip) 60 Volt 40A 0.5 Watt 3s 0.76 Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Bulk
Descrizioni
Descrizioni di Littelfuse 72R030XU fornite dai suoi distributori.
72R Series 72 V 0.3 A Ø 7.4 x 3.1 mm Radial POLYFUSE® Resettable PTC
72R Series - 72V POLYFUSE® Lead-Free Radial Leaded Resettable PPTC, 0.3A
Littelfuse SCT
PTC Resettable Fuse, Through Hole Mount
PTC RESETTABLE 72V .30A RADIAL DIP-2
PTC RESET FUSE 72V 300MA RADIAL
PTC 72V POLYFUSE RADIAL LEADS .300APPTC
PTC - RADIAL LEADS 72VDC .300A
FUSE, PTC RESET, 72V, 300mA, RADIAL; Holding Current:300mA; Tripping Current:600mA; Initial Resistance Max:2.1ohm; Operating Voltage:72VDC; Series:POLYFUSE; PTC Fuse Case:Radial Leaded; External Depth:3.1mm
Fuse, Ptc Reset, 72V, 300Ma, Radial; Product Range:polyfuse 72R Series; Voltage Rating:72Vdc; Holding Current:300Ma; Tripping Current:600Ma; Time To Trip:3S; Fuse Shape:round; Current Rating Max:40A; Lead Spacing:5.1Mm; Length:- Rohs Compliant: Yes