Infineon IPP072N10N3GXKSA1
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 80 A, 0.0062 ohm, TO-220, Through Hole
EOL
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPP072N10N3GXKSA1.
IHS
Datasheet10 pagine15 anni fa
element14 APAC
Factory Futures
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+375%
SimboloImpronta
SnapEDA
Impronta
Scarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2008-10-21
Lifecycle StatusEOL (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2026-09-30
LTD Date2027-03-31
Parti correlate
100 A 100 V 0.0062 ohm N-CHANNEL Si POWER MOSFET TO-220AB
InfineonIRFB3507PBF
75V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a TO-220AB package
InfineonIPP070N08N3G
Trans MOSFET N-CH 80V 80A 3-Pin TO-220 Tube
MOSFET N-CH 100V 100A TO220 / Trans MOSFET N-CH 100V 100A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
MOSFET, N-CH, 75V, 100A, TO-220; Available until stocks are exhausted Alternative available
STMicroelectronicsSTP100N8F6
N-channel 80 V, 0.008 Ohm typ., 100 A, STripFET F6 Power MOSFET in a TO-220 package
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPP072N10N3GXKSA1 fornite dai suoi distributori.
Power Field-Effect Transistor, 80A I(D), 100V, 0.0072ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Infineon's 100V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
MOSFET, N-CH, 100V, 80A, TO-220-3; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 80A; Drain Source Voltage Vds: 100V; On Resistance Rds(on): 0.0062ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 2.7V;
Infineon's 100 V OptiMOS™ power MOSFETs offer superior solutions for high efficiency, high power-density SMPS. Compared to the next best technology this family achieves a reduction of 30% in both RDS(on) and FOM (figure of merit).