Infineon IPP100N08S2L07AKSA1
MOSFET, N-CH, 75V, 100A, TO-220; Available until stocks are exhausted Alternative available
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPP100N08S2L07AKSA1.
IHS
Datasheet8 pagine20 anni fa
iiiC
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2006-03-03
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 2 weeks ago)
LTB Date2024-02-29
LTD Date2024-08-31
Parti correlate
InfineonIRFB7540PBF
60V Single N-Channel HEXFET Power MOSFET in a Lead Free TO-220AB package, TO220-3, RoHS
InfineonIRFB7787PBF
Single N-Channel 75 V 8.4 mOhm 73 nC HEXFET® Power Mosfet - TO-220-3
Single N-Channel 75 V 7.3 mOhm 81 nC HEXFET® Power Mosfet - TO-220-3
STMicroelectronicsSTP80N6F6
STP80N6F6 N-channel MOSFET Transistor, 110 A, 60 V, 3-Pin TO-220
Trans MOSFET N-CH Si 80V 120A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
STMicroelectronicsSTP90N6F6
N-channel 60 V, 0.0057 Ohm typ., 90 A STripFET F6 Power MOSFET in a TO-220 package
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPP100N08S2L07AKSA1 fornite dai suoi distributori.
Trans MOSFET N-CH 75V 100A Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-220AB Tube
75V, N-Ch, 6.8 mΩ max, Automotive MOSFET, TO-220, OptiMOS™, PG-TO220-3, RoHS
Infineon SCT
Transistor MOSFET N-Channel 75V 100A 3-Pin TO-220 Tube
Mosfet, N-Ch, 75V, 100A, To-220 Rohs Compliant: Yes |Infineon IPP100N08S2L07AKSA1
Power Field-Effect Transistor, 100A I(D), 75V, 0.0068ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-220AB
Summary of Features: N-channel Logic Level - Enhancement mode; Automotive AEC Q101 qualified; MSL1 up to 260C peak reflow; 175C operating temperature; Green package (lead free); Ultra low Rds(on); 100% Avalanche tested | Benefits: world's lowest RDS at 75V (on) in planar technology; highest current capability; lowest switching and conduction power losses for highest thermal efficiency; robust packages with superior quality and reliability; Optimized total gate charge enables smaller driver output stages | Target Applications: Valves control; Solenoids control; Lighting; Single-ended motors