Infineon IKW40N65H5FKSA1
650V DuoPack IGBT and Diode High speed switching series fifth generation
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IKW40N65H5FKSA1.
IHS
Datasheet18 pagine0 anni fa
Newark
Farnell
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.45%
Modelli CAD
FONTEeCADmCADFILE
Component Search Engine
SimboloImpronta
3DScarica
EE Concierge
SimboloImpronta
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Supply Chain
Country of OriginGermany, Mainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-11-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
Trans IGBT Chip N=-CH 650V 74A 255000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IGBT 650V 74A TO247-3 / IGBT 650 V 74 A 255 W Through Hole PG-TO247-3
Trans IGBT Chip N-CH 650V 74A 250W 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
STMicroelectronicsSTGW39NC60VD
Trans IGBT Chip N-CH 600V 80A 250000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 36000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
600V,63A,UFS,SERIES NCH IGBT W/ANTI-PARALLEL HYPERFAST DIODE
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IKW40N65H5FKSA1 fornite dai suoi distributori.
650 V IGBT with anti-parallel diode in TO-247 package, PG-TO247-3, RoHS
Infineon SCT
Trans IGBT Chip N-CH 650V 74A 250W Automotive 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
High Speed 650 V, 40 A hard-switching TRENCHSTOPTM IGBT5 co-packed with RAPID 1 fast and soft anti-parallel diode in a TO-247 package, is defined as "best-in-class" IGBT.
IGBT, 650V, 40A, TO247-3; DC Collector Current: 40A; Collector Emitter Saturation Voltage Vce(on): 1.65V; Power Dissipation Pd: 255W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo: 650V; Transistor Case Style: TO-247; No. of Pins: 3Pins;