Bourns 6630S1D-C28-A102
Potentiometer, Conductive Plastic, 1W, 1000ohm, 15% +/-Tol, 500ppm/Cel
Obsolete
Pagina del produttoreScheda dati
Prezzo e stock
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Bourns 6630S1D-C28-A102.
IHS
Datasheet3 pagine8 anni fa
Master Electronics
element14 APAC
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
Res POT 1K Ohm 15% 1W 1(Elec)/1(Mech)Turns 6.34mm (22.23 X 41.61mm) Solder Lug Panel Mount
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 22.4V, 20% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Conductive Plastic, 0.5W, 1000ohm, 22.4V, 10% +/-Tol, 500ppm/Cel, 1 Turn(s)
Potentiometer, Cermet, 1W, 1000ohm, 31.6V, 10% +/-Tol, 1 Turn(s)
Descrizioni
Descrizioni di Bourns 6630S1D-C28-A102 fornite dai suoi distributori.
7/8"" LINEAR POT + STOPS, FLAT END, 1T 1K
POTENTIOMETER, 1W, 1K; Track Resistance:1kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 15%; Voltage Rating:750V; Series:6630; Power Rating:1W; Mounting Type:Panel; No. of Gangs:1; SVHC:No SVHC (18-Jun-2010); ;RoHS Compliant: Yes
POTENTIOMETER, 1W, 1K; Track Resistance:1kohm; Track Taper:Linear; No. of Turns:1; Resistance Tolerance:± 15%; Voltage Rating:750V; Power Rating:1W; Potentiometer Mounting:Panel; No. of Gangs:1; Adjustment Type:Top; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Body Diameter:22.23mm; Lead Length:9.65mm; Mounting Type:Panel; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Resistor Element Material:Conductive Polymer; Series:6630; Shaft Length - Metric:22.23mm; Temperature Coefficient:± 500ppm/°C; Termination Type:Axial Lugs