Vishay VS-40HFL60S05
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 600V V(RRM), Silicon, DO-203AB
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay VS-40HFL60S05.
Newark
Datasheet14 pagesIl y a 8 ans
Datasheet14 pagesIl y a 14 ans
Datasheet13 pagesIl y a 14 ans
Datasheet13 pagesIl y a 14 ans
Datasheet12 pagesIl y a 16 ans
Datasheet12 pagesIl y a 16 ans
TME
Pièces de rechange
Ce composant
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
904
Authorized Distributors
3
Mount
Chassis Mount, Stud
Chassis Mount, Stud
Case/Package
Forward Voltage
1.95 V
1.95 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
40 A
40 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
180 ns
70 ns
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AB
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-203AB
Descriptions
Descriptions de Vishay VS-40HFL60S05 fournies par ses distributeurs.
Diode Switching 600V 40A 2-Pin DO-5
DIODE STANDARD 600V 40A DO203AB
DIODE GEN PURP 600V 40A DO203AB
FAST DIODE, 40A, 600V, DO-203AB; Diode Type:Fast Recovery; Diode Configuration:Single; Repetitive Reverse Voltage Vrrm Max:600V; Forward Current If(AV):40A; Forward Voltage VF Max:1.95V; Reverse Recovery Time trr Max:500ns ;RoHS Compliant: Yes