Vishay VS-40EPF02PBF
SOFT RECOVERY DIODE, 40A 200V TO-247AC; Diode Type: Soft Recovery; Diode Configur
Obsolete
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay VS-40EPF02PBF.
IHS
Datasheet10 pagesIl y a 10 ans
Newark
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Ce composant
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
0
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
TO-247-2
TO-247-2
Forward Voltage
1.25 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
40 A
40 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
180 ns
180 ns
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2012-03-14
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Rectifier Diode, Single, 300 V, 30 A, 1.25 V, 55 ns, 300 A
Diode Ultra Fast Recovery Rectifier 300V 30A 2-Pin TO-247
Rectifier Diode Switching 600V 30A 160ns 2-Pin(2+Tab) TO-247AC Modified Tube
Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 1 Element, 50A, 600V V(RRM), Silicon Nitride, TO-247AB
Rectifier Diode, Avalanche, 1 Phase, 1 Element, 30A, 600V V(RRM), Silicon, TO-247
MicrochipAPT30D20BG
Fred D 200 V 30 A To-247 2 To-247 Tube Rohs Compliant: Yes |Microchip Technology APT30D20BG
Descriptions
Descriptions de Vishay VS-40EPF02PBF fournies par ses distributeurs.
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 40A, 200V V(RRM), Silicon
Diode Switching 200V 40A 2-Pin(2+Tab) TO-247AC Modified
Compliant Through Hole 5.3 mm 20.3 mm 15.9 mm TO-247-2 180 ns 2
DIODE GEN PURP 200V 40A TO247AC