Vishay VS-12FL60S05
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 12A, 600V V(RRM), Silicon, DO-203AA
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay VS-12FL60S05.
Newark
Datasheet11 pagesIl y a 8 ans
Datasheet13 pagesIl y a 14 ans
Datasheet11 pagesIl y a 16 ans
Datasheet11 pagesIl y a 17 ans
TME
Pièces de rechange
Ce composant
Stock
1
Authorized Distributors
2
Mount
Chassis Mount, Stud
Chassis Mount, Stud
Case/Package
Forward Voltage
1.4 V
1.4 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
12 A
12 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
500 ns
200 ns
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2010-05-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 12A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-203AA
VishayVS-1N3208
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 15A, 50V V(RRM), Silicon, DO-203AB
VishayVS-1N3210
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 15A, 200V V(RRM), Silicon, DO-203AB
Descriptions
Descriptions de Vishay VS-12FL60S05 fournies par ses distributeurs.
Diode Switching 600V 12A 2-Pin DO-4
DIODE STANDARD 600V 12A DO203AA
DIODE GEN PURP 600V 12A DO203AA
Fast Diode, 12A, 600V, Do-203Aa; Repetitive Peak Reverse Voltage:600V; Average Forward Current:12A; Diode Configuration:Single; Forward Voltage Max:1.4V; Reverse Recovery Time:500Ns; Forward Surge Current:150A; No. Of Pins:2 Pin Rohs Compliant: Yes |Vishay VS-12FL60S05