Vishay VS-12FL40S05
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 12A, 400V V(RRM), Silicon, DO-203AA
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay VS-12FL40S05.
IHS
Datasheet11 pagesIl y a 8 ans
TME
Newark
Pièces de rechange
Ce composant
Stock
1,265
Authorized Distributors
2
Mount
Chassis Mount, Stud
Chassis Mount, Stud
Case/Package
Forward Voltage
1.4 V
1.4 V
Reverse Voltage (DC)
Average Rectified Current
12 A
12 A
Max Reverse Leakage Current
Reverse Recovery Time
500 ns
200 ns
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.80
Introduction Date2010-05-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 12A, 1000V V(RRM), Silicon, DO-203AA
VishayVS-1N3208
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 15A, 50V V(RRM), Silicon, DO-203AB
VishayVS-1N3210
Rectifier Diode, 1 Phase, 1 Element, 15A, 200V V(RRM), Silicon, DO-203AB
Descriptions
Descriptions de Vishay VS-12FL40S05 fournies par ses distributeurs.
Diode Switching 400V 12A 2-Pin DO-4
DIODE STANDARD 400V 12A DO203AA
DIODE GEN PURP 400V 12A DO203AA
Fast Diode, 12A, 400V, Do-203Aa; Current Rating:12A; Diode Case Style:Do-203Aa; Diode Configuration:Single; Diode Type:Fast Recovery; Forward Current If:12A; Forward Current If(Av):12A; Forward Surge Current Ifsm Max:150A Rohs Compliant: Yes |Vishay VS-12FL40S05