Vishay TZX5V6C-TR
Zener Diode, 5.6V V(Z), 2.7%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Vishay TZX5V6C-TR.
IHS
Datasheet7 pagesIl y a 7 ans
RS (Formerly Allied Electronics)
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-0.45%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
65,732
Authorized Distributors
4
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Zener Voltage
5.6 V
6.2 V
6.2 V
Tolerance
Power Dissipation
500 mW
500 mW
500 mW
Impedance
40 Ω
15 Ω
15 Ω
Max Reverse Leakage Current
5 µA
1 µA
1 µA
Forward Voltage
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2000-08-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
Zener Diode, 5.6V V(Z), 2.8%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Zener Diode, single, Two Terminal, do-204Ah |Vishay TZX5V6B-TAP
Diode Zener Single 5.75V 3% 500mW Automotive 2-Pin DO-35 T/R
onsemi1N5232B
Diode Zener Single 5.6 Volt 5% 500mW 2-Pin DO-35 Bulk
onsemi1N5232BTR
SMALL SIGNAL ZENER DIODE Zener Diode, 5.6V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-204AH
onsemiBZX79C5V6
VOLTAGE REGULATOR DIODE Zener Diode, 5.6V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional, DO-35
Descriptions
Descriptions de Vishay TZX5V6C-TR fournies par ses distributeurs.
Zener Diode, single, Two Terminal, do-204Ah |Vishay TZX5V6C-TR
TZX5V6C-TR ZENER DIODE, 5.5V 3% 500 MW THROUGH HOLE 2-PIN DO-35
Zener Diodes 5.6 Volt 0.5W 2%