Texas Instruments TPS79501QDRBRQ1
Automotive 500-mA, adjustable low-dropout voltage regulator with enable 8-SON -40 to 125
Fiches techniques et documents
Texas Instruments
Technical Drawing2 pagesIl y a 8 ans
Official datasheet0 pageIl y a 0 an
Datasheet18 pagesIl y a 13 ans
Technical Drawing2 pagesIl y a 13 ans
Datasheet18 pagesIl y a 15 ans
LCSC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-78.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Adjustable
Adjustable
Number of Regulators
1
Output Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Output Current
500 mA
500 mA
500 mA
Dropout Voltage
110 mV
105 mV
105 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Pièces détachées
Texas InstrumentsTPS79501DRBR
500-mA, low-dropout voltage regulator with enable 8-SON -40 to 125
Texas InstrumentsTPS79501DCQ
Low Dropout Regulator 1.2 Volt to 5.5 Volt 0.5A 6-Pin (5+Tab) SOT-223 Tube
Texas InstrumentsTPS79501DCQR
500-mA, low-dropout voltage regulator with enable 6-SOT-223 -40 to 125
Analog DevicesADP1715ARMZ-3.3-R7
LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin MSOP T/R
Analog DevicesADP1715ARMZ-1.2-R7
LDO VOLTAGE REGULATOR, FIXED, 1.2V, 500mA, MSOP-8
Analog DevicesADP1715ARMZ-1.5-R7
LDO Regulator Pos 1.5V 0.5A 8-Pin MSOP T/R
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments TPS79501QDRBRQ1 fournies par ses distributeurs.
LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.4A Automotive 8-Pin VSON EP T/R
LDO Voltage Regulators AC Sgl Out LDO500mA Adj (1.2 to 5.5V)
59dB~39dB(100Hz~100kHz) 385¦ÌA Adjustable 500mA 1 1.2V 2.7V 5.5V 5.5V 170mV@ 500mA 3mV 0.12%/V SON-8 1mm
IC REG LINEAR POS ADJ 500MA 8SON
TPS79501 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Reverse Polarity Under Voltage Lockout (UVLO) voltage regulator linear 110mV 1mm 500mA -40C~125C