Texas Instruments TPS71928-28DRVTG4
Dual 200mA Output, Low Noise, High PSRR, Low Dropout, Linear Regulator 6-WSON -40 to 125
Fiches techniques et documents
Texas Instruments
Technical Drawing2 pagesIl y a 8 ans
Official datasheet0 pageIl y a 0 an
Datasheet23 pagesIl y a 11 ans
Datasheet24 pagesIl y a 14 ans
Technical Drawing2 pagesIl y a 15 ans
Datasheet21 pagesIl y a 18 ans
Datasheet8 pagesIl y a 18 ans
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
EE Concierge
SymboleEmpreinte
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
79,956
Authorized Distributors
0
Min Input Voltage
2.7 V
2.7 V
2.7 V
Max Input Voltage
6.5 V
6.5 V
6.5 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
2
Output Voltage
2.8 V
2.8 V
2.8 V
Output Current
200 mA
200 mA
200 mA
Dropout Voltage
230 mV
230 mV
230 mV
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
Pièces détachées
Texas InstrumentsTPS719285-285DRVR
Texas InstrumentsTPS719285-285DRVT
Dual, 200mA Output, Low Noise, High PSRR LDO Linear Regulators 6-SON -40 to 125
Texas InstrumentsTPS71933-28DRVR
200-mA, low-IQ, high-PSRR, dual-channel low-dropout voltage regulator with active pulldown
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments TPS71928-28DRVTG4 fournies par ses distributeurs.
TPS71928 Tape & Reel (TR) Surface Mount Over Current Over Temperature Under Voltage Lockout (UVLO) voltage regulator linear 230mV 800mum 200mA 1.053W
Dual Channel LDO Voltage Regulator; Dropout Voltage, Vdo:230mV; No. of Pins:6; Operating Temperature Range:-40°C to +125°C; Output Current:200mA; Input Voltage Primary Max:6.5V; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes