Texas Instruments SN74LVCH16240ADL
20¦ÌA 3 16 4 4 1.65V 3.6V 24mA Buffer, Inverting 24mA SSOP-48 15.88mm*7.49mm*2.59mm
Fiches techniques et documents
Texas Instruments
Technical Drawing2 pagesIl y a 12 ans
Official datasheet0 pageIl y a 0 an
Farnell
Sierra IC
DigiKey
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Empreinte
Authorized Distributors
3
Case/Package
SSOP
SSOP
Number of Pins
48
Logic Function
Buffer, Inverter
Buffer, Inverter
Number of Elements
4
Number of Bits per Element
Low Level Output Current
24 mA
24 mA
24 mA
High Level Output Current
Propagation Delay
4.2 ns
4.2 ns
Min Supply Voltage
1.65 V
1.65 V
1.65 V
Max Supply Voltage
3.6 V
3.6 V
3.6 V
Pièces détachées
Texas InstrumentsSN74ALVCH16240DLR
16-Bit Buffer/Driver With 3-State Outputs 48-SSOP -40 to 85
Texas InstrumentsSN74LVTH162240DLR
5mA 16 16 4 4 2.7V 3.6V 12mA Buffer,Inverting 12mA SSOP-48 , 15.88mm*7.49mm*2.59mm
Texas InstrumentsSN74LVTH16240DLR
Buffer/Line Driver 16-CH Inverting 3-ST BiCMOS 48-Pin SSOP T/R
Buffer / Line Driver, Inverting, 74LVT16240, 4 Element, 2.7 V to 3.6 V, 48 Pins, SSOP
Buffer / Line Driver, Inverting, 74ABT16240, 4 Element, 4.5 V to 5.5 V, 48 Pins, SSOP
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments SN74LVCH16240ADL fournies par ses distributeurs.
Buffer/Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP Tube
16-ch, 2-V to 3.6-V inverters with bus-hold and 3-state outputs 48-SSOP -40 to 85
IC BUFFER INVERT 3.6V 48SSOP / Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element 3-State Output 48-SSOP
Buffer Logic IC; Logic Family:LVC; Supply Voltage Min:3.6V; Supply Voltage Max:2V; Package/Case:48-SSOP; No. of Pins:48; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Input Type:TTL/CMOS; Leaded Process Compatible:Yes ;RoHS Compliant: Yes
BUFFER/DRIVER, SMD, SSOP48, 3.3V; Logic Device Type:Buffer, Inverting; Supply Voltage Range:1.65V to 3.6V; Logic Case Style:SSOP; No. of Pins:48; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Base Number:74; Logic Function Number:7416240; Logic IC Base Number:7416240; Logic IC Family:LVCH; Logic IC Function:16-Bit Buffer / Line Driver 3-State; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:SSOP; Supply Voltage:3.3V; Supply Voltage Max:3.6V; Supply Voltage Min:1.65V; Termination Type:SMD