Texas Instruments SN74LV174ANSR
Tape & Reel (TR) 74LV174 e4 74LV flip flop 10.3mm 2V 9.2ns @ 5V 50pF 180MHz
Fiches techniques et documents
Texas Instruments
Technical Drawing4 pagesIl y a 4 ans
Official datasheet0 pageIl y a 0 an
Datasheet16 pagesIl y a 11 ans
Technical Drawing2 pagesIl y a 17 ans
Datasheet16 pagesIl y a 18 ans
Arrow Electronics
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Stock
77,337
Authorized Distributors
3
Case/Package
SOP
SOP
Number of Pins
16
Logic Function
D-Type, Flip-Flop
D-Type, Flip-Flop
Number of Elements
1
Number of Bits per Element
6
Propagation Delay
9.2 ns
14.5 ns
14.5 ns
Frequency
180 MHz
55 MHz
55 MHz
Clock Edge Trigger Type
Positive Edge
Positive Edge
Min Supply Voltage
2 V
2 V
2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
3.6 V
3.6 V
Quiescent Current
20 µA
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Ressources d’ingénierie
Voir les kits d'évaluation et les conceptions de référence pour Texas Instruments SN74LV174ANSR.
Pièces détachées
Lead Free Master Reset D-Type Positive Edge Flip Flop -40C~85C TA 4muA 4pF 2V~3.6V
Texas InstrumentsSN74HC174NSR
Cut Tape (CT) 74HC174 e4 74HC flip flop 10.3mm 2V 27ns @ 6V 50pF 50MHz
D Flip-Flop, HC/UH Series, 1-Func, Positive Edge Triggered, 6-Bit, True Output, CMOS, PDSO16
Texas InstrumentsSN74F174ANSR
Tape & Reel (TR) 74F F/FAST Obsolete flip flop 2mm 4.5V 10ns @ 5V 50pF 140MHz
Texas InstrumentsCD40174BNSR
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO / Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOP T/R
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments SN74LV174ANSR fournies par ses distributeurs.
Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOP T/R
Hex D-Type Flip-Flops With Clear 16-SOP -40 to 85
20¦ÌA 9.2ns@ 5V,50pF 1 2V 5.5V 12mA Master Reset LVA CMOS 1.7pF 12mA 180MHz SO-16 , 10.3mm*5.3mm*1.95mm
IC FF D-TYPE SINGLE 6-BIT 16-SO
Flip-Flop Logic IC; Flip Flop Type:D; Trigger Type:Positive Edge; Output Type:Non-Inverted; Supply Voltage Range:2V to 5.5V; Logic Case Style:SOP; No. of Pins:16; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C ;RoHS Compliant: Yes