Texas Instruments REG1117A-1.8
1-A, 15-V, linear voltage regulator from -40°C to +125°C 4-SOT-223 -40 to 125
Fiches techniques et documents
element14 APAC
Datasheet23 pagesIl y a 11 ans
Datasheet23 pagesIl y a 12 ans
Texas Instruments
element14
Farnell
Augswan
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-6.93%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
3DTélécharger
Ultra Librarian
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Min Input Voltage
3.8 V
Max Input Voltage
15 V
Polarity
Positive
Positive
Output Type
Fixed
Fixed
Number of Regulators
1
Output Voltage
1.8 V
1.8 V
Output Current
1 A
1 A
Dropout Voltage
1.2 V
1.2 V
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
Chaîne d'approvisionnement
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Pièces détachées
Texas InstrumentsREG1117A/2K5
LDO Regulator Pos 1.25V to 13.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T/R
Texas InstrumentsREG1117AG4
LDO Regulator Pos 1.25V to 13.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube
Texas InstrumentsREG1117A
62dB(120Hz) 10mA Adjustable 1A 1 1.25V 3.8V 13.5V 15V 1.55V@ 1A 0.4% 0.4% SOT-223-4 1.8mm
STMicroelectronicsLD1117S33TR
LD1117 Series 1300 mA 3.3 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator- SOT-223
STMicroelectronicsLD1117S25TR
LD1117 Series 1300 mA 2.5 V Fixed Output Positive Voltage LDO Regulator- SOT-223
Descriptions
Descriptions de Texas Instruments REG1117A-1.8 fournies par ses distributeurs.
62dB(120Hz) 10mA Fixed 1A 1 1.8V 3.8V 10V 15V 1.55V@ 1A 10mV 7mV SOT-223-4 1.8mm
V REG LDO +1.8V, 1117, SOT-223-3; Primary Input Voltage:15V; Output Voltage Fixed:1.8V; Dropout Voltage Vdo:1.2V; No. of Pins:3; Output Current:1A; Voltage Regulator Case Style:SOT-223; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:SOT-223; Accuracy %:1%; Base Number:1117; IC Generic Number:1117; Input Voltage:1.8V; Input Voltage Max:15V; Input Voltage Min:3.8V; No. of Outputs:1; Operating Voltage Tolerance +:1%; Output Current Max:1A; Output Voltage:1.8V; Output Voltage Max:1.8V; Supply Voltage Max:15V; Supply Voltage Min:3.8V; Termination Type:SMD; Voltage Regulator Type:Positive Fixed LDO; Voltage:1.8V
IC, SM REGULATOR LDO +1.8VIC, SM REGULATOR LDO +1.8V; Voltage regulator type:Positive Fixed LDO; Voltage, output:1.8V; Current, output max:1A; Voltage, input max:15V; Temp, op. min:-40(degree C); Temp, op. max:85(degree C); Pins, No.