Renesas IS82C55AZ96
IC Xpndr Parallel 44PLCC / I/o Expander 24 Parallel 44-PLCC (16.58X16.58)
Production
Page du fabricantFiche technique
Prix et stock
Documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Renesas IS82C55AZ96.
IHS
Datasheet30 pagesIl y a 21 ans
Datasheet30 pagesIl y a 21 ans
Integrated Device Technology
Renesas
Future Electronics
Newark
Modèles CAO
Informations sur le modèle
Fournisseur :Renesas
Date de publicationAug 6, 2025
Conforme à la norme IPCIPC-7351B
Révision du guide de styleVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Source de la fiche techniqueVersion 11.00 - Dec 8, 2015
Vérification
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+3.25%
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
66,074
Authorized Distributors
6
Case/Package
PLCC
PLCC
Number of Pins
44
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
8 MHz
8 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
-40 °C
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
85 °C
70 °C
70 °C
Ambient Temperature Range High
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Pièces détachées
RenesasCS82C55AZ
CS82C55 Series 8 V 2.5 mm 24 I/O CMOS Programmable Peripheral Interface -PLCC-44
RenesasIS82C55A96
J BEND QUAD INDUSTRIAL CMOS I/O Expander 85C 8mA 16.585mm 4.5V
RenesasIS82C55A-5
CMOS Programmable Peripheral Interface | IC I/O EXPANDER 24B 44PLCC
Texas InstrumentsPC16550DV/NOPB
Universal asynchronous receiver/transmitter with FIFOs 44-PLCC 0 to 70
NXP SemiconductorsSC28L92A1A,518
SC28L92 Series Dual Universal Asynchronous Receiver / Transmitter - PLCC-44
NXP SemiconductorsSC26C92A1A,518
Tape & Reel (TR) S-PQCC-J44 0.125MBps 2004 interface UART 25mA 85C 16.5862mm 8MHz
Descriptions
Descriptions de Renesas IS82C55AZ96 fournies par ses distributeurs.
J BEND QUAD INDUSTRIAL CMOS I/O Expander 85C 1mA 16.585mm 4.5V
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
Interface - I/O Expanders PERI PRG-I/O 5V 8MHZ 44PLCC INDEL
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V PLCC-44