onsemi NCP508MT15TBG
LDO Regulator, 50 mA, High PSRR, Low Noise, with Fast Turn On
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour onsemi NCP508MT15TBG.
IHS
Datasheet16 pagesIl y a 15 ans
SHENGYU ELECTRONICS
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginThailand
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2011-01-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Pièces détachées
Ldo Regulator, 50 Ma, High Psrr, Low Noise, With Fast Turn On/ Reel |Onsemi NCP508MT25TBG
MIC5365 Series 3.3 V 150 mA Fixed High Performance Low Dropout Regulator-SOT-353
Texas InstrumentsTLV70018DSET
200-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 85
Texas InstrumentsTLV70233DSER
300-mA, high-PSRR, low-IQ, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 125
Descriptions
Descriptions de onsemi NCP508MT15TBG fournies par ses distributeurs.
Fixed Positive LDO Regulator, 1.5V, 0.3V Dropout, CMOS, PDSO6
LDO Regulator Pos 1.5V 0.05A 6-Pin WDFN T/R
The NCP508 is a 50mA low noise voltage regulator designed to exhibit fast turn on time and high ripple rejection. Each device contains a voltage reference unit an erro amplifier a PMOS power transistor resistors for setting output voltage current limit and temperature limit protection circuits. The NCP508 has been designed for use with ceramic capacitors. The device is housed in SC-88A and WDFN6 1.5x1.5 packages. Standard voltage versions are 1.5 1.8 2.5 2.8 3.0 and 3.3. Other voltages are available in 100mV steps.