NXP Semiconductors MPC880ZP66
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32bit 0.18um 66MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet87 pagesIl y a 23 ans
_legacy Avnet
Augswan
Freescale Semiconductor
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
+0.00%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
2
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
357
Core Architecture
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
Interface
I2C, SPI, UART
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-12-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMPC880VR66
MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 357-Pin BGA Tray
NXP SemiconductorsMPC885VR66
NXP SemiconductorsMPC885CVR66
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MPC880ZP66 fournies par ses distributeurs.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 66MHz, CMOS, PBGA357
MPC8xx Microprocessor IC MPC8xx 1 Core, 32-Bit 66MHz 357-PBGA (25x25)