NXP Semiconductors MPC870ZT66
MPU PowerQUICC MPC8xx Processor RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
Obsolete
IHS
Datasheet84 pagesIl y a 21 ans
Augswan
Freescale Semiconductor
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-5.91%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Ultra Librarian
SymboleEmpreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Case/Package
BGA
BGA
Number of Pins
256
Core Architecture
PowerPC
PowerPC
Data Bus Width
32 b
32 b
Max Frequency
66 MHz
66 MHz
Interface
Min Supply Voltage
1.7 V
1.7 V
Max Supply Voltage
1.9 V
1.9 V
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) Code5A992
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2003-12-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 3 months ago)
Pièces détachées
NXP SemiconductorsMPC853TVR66A
NXP SemiconductorsMPC870VR66
MPU MPC8xx RISC 32-Bit 0.18um 66MHz 3.3V 256-Pin BGA Tray
NXP SemiconductorsMPC875VR66
Descriptions
Descriptions de NXP Semiconductors MPC870ZT66 fournies par ses distributeurs.
RISC Microprocessor, 32-Bit, 66MHz, CMOS, PBGA256
66MHz 1 1.7V 1.9V 3.3V I2C,PCMCIA,SPI,TDM,UART MPC8xx BGA 23mm*23mm*1.84mm
PowerQUICC, 32 Bit Power Architecture, 66MHz, Communications Processor, 0 to 95C
POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR,
32-bit Communication Processors PQ I HIP6W DUET
CONN RCPT MULTI-BEAM 18POS PCB